Roberto Arlt — Sedm bláznů

Vrcholné dílo Roberta Arlta (1900–1942), svérázného a ojedinělého zjevu argentinské literatury, je skvělou psychologickou sondou a zároveň vynikající parodií literárních žánrů a společenských diskurzů. Život Rema Erdosaina, výběrčího v cukrovarnické společnosti a zneuznaného vynálezce, se obrací naruby v okamžiku, kdy vyjde najevo, že zpronevěřil šest set pesos a sedm centů. Poté, co ho vyhodí z práce a opustí ho žena, přimyká se k bizarnímu tajnému společenství okolo Astrologa, novodobého mesiáše i tyrana, jež si klade za cíl vytvořit nový společenský řád skrze revoluci.

Román Sedm bláznů (1929) zobrazuje Argentinu na okraji propasti. Monstrózní svět hemžící se snílky, revolucionáři a potenciálními diktátory může být vnímán jako Arltovo zlověstné proroctví trýznivého vývoje země ve 20. století a dodnes si uchovává mimořádnou působivost jako velké apokalyptické dílo moderní literatury.

Pokud se některý z laplatských spisovatelů přiblížil tomu, co označujeme za geniální, pak to byl Roberto Arlt.
Juan Carlos Onetti

vyšlo 12 | 2015
ISBN 978-80-87705-38-4
312 stran, doporučená cena: 230 Kč

Překlad Hedvika Tichá

UKÁZKA

2015-12-17 12.38.55

OHLASY

„Výjimečnost Sedmi bláznů nespočívá jen ve výstižných popisech těch částí Buenos Aires, které patřily neúspěšným, v zachycené atmosféře odraných kavárniček a nevěstinců, ale také v prozíravém a až cynickém líčení moderní společnosti, které dochází dech. Oněch sedm bláznů, členů tajného spolku, velmi přesvědčivě plánuje státní převrat, přitom až vulgárně přemítá nad tím, zda se inspirovat komunismem, fašismem či řáděním Ku-Klux Klanu. Zda vykřikovat hesla Leninova či Mussoliniho. To vše v knize z roku 1929. Vojenský převrat, který v jedné kapitole barvitě líčí jeden z „vyvolených“, přitom až krutě přesně předznamenává události, které pouhý rok po vydání knihy uvrhly Argentinu do hluboké krize.“

Tomáš Soldán – Eva Lenartová, Četba na pokračování, ČRo Vltava, premiéra 3. 4. 2021