Roman Rops-Tůma — Maskirovka

Muž, běloch, 25 až 40 let, inteligentní, heterosexuál; se zálibou v hlasité hudbě a videohrách. Slušně zdraví a sousedi by do něj nic neřekli.

Debutoval básnickou knihou A la these (2013), s níž sklidil značný ohlas. Ropsovi následně vyšly dvě kooperativní nebásnické knihy, experimentující s žánry a způsobem sdělení: XXV. výročí (2014) – brožura, napsaná společně s Jakubem Vaníčkem a vydaná k 25. výročí 17. listopadu –, a kniha Náš svět čili Atlas kapitalismu (2015) vytvořená ve spolupráci s dramatikem, spisovatelem a komiksovým tvůrcem S. d. Ch, který svými kolážemi ilustruje Ropsovy ironicky a mnohdy až groteskně pointované krátké útvary.

Maskirovka je autorova druhá sbírka.

vyšlo 11 | 2018
ISBN 978-80-87705-72-8
80 stran, doporučená cena: 250 Kč

UKÁZKA

 

OHLASY

„Básnická sbírka Romana Ropse­-Tůmy Maskirovka zůstala až na pár ohlasů oslyšena; přitom o fasetách reálné demokracie, o spotřebním spasmatu české společnosti vypovídá podstatněji než desítky jiných děl tzv. angažované poezie. Lze ji číst jako sérii ostrých komentářů k společensko­-politické situaci člověka 21. století, jak ji definovaly dějiny století předcházejícího. Je vzorkovnicí satiricky hyperbolizovaných společenských rolí, politických přesvědčení, občanských postojů, životních kréd – zkrátka ukazuje, co všechno „pseudokonkrétnost“ naší doby dovede (rozleptat a absorbovat).

Část Maskirovky sestává z citátů dokumentujících z různých stran realitu (nejen) padesátých let 20. století. Proč se zdají být tyto citáty z celé sbírky nejpůsobivější? Protože jejich autory jsou lidé, kteří takříkajíc žili svým přesvědčením. Rozdíl mezi těmito autentickými výpověďmi a básněmi Ropse­-Tůmy spočívá v tom, že autoři citátů mínili vážně, co napsali, jakkoli krutě a neuvěřitelně to dnes působí. Rops­-Tůma naproti tomu kruté a neuvěřitelné výpovědi vytváří, aby jimi ve čtenáři provokoval cit a svědomí. Berme proto Maskirovku jako poukaz na méně zřetelnou rovinu současné demokracie, kterou je lhostejnost. Lhostejnost jako ztráta názoru i jako netečnost konzumenta. Lhostejnost jako absence zájmu. A zkusme přijmout, že cynismus je nástroj, který může pomoci tuto lhostejnost ustát, a neštěstí, nebo chcete­-li nespokojenost, zase možnost, jak si ji stále uvědomovat. Bohužel.”

Rukověť cynického diagnostika – básnická redukce
Martin Lukáš; A2, č. 18/2020