Maurice Blanchot — Temný Tomáš

Francouzský filozof, literární kritik a spisovatel Maurice Blanchot (1907–2003), jehož dílo oceňovali nebo na něj navazovali významní tvůrci a myslitelé, jako byli E. Lévinas, G. Bataille, M. Foucault, J. Derrida či R. Barthes, vydal román Temný Tomáš poprvé r. 1941. Jeho zkrácená verze z r. 1950 byla přeložena do vícera světových jazyků a nyní vychází i česky.

Již svým názvem román odkazuje na Hérakleita a hérakleitovský, nepojmově temný způsob nazírání se vine celým textem. Spíše než klasickým vyprávěním je jistým druhem ontologické fikce. Logické principy jsou rušeny a protiklady žijí vedle sebe či ještě častěji samy v sobě. Svět absolutního nevylučuje nic a umřít v něm může i smrt.

Temný Tomáš je první z Blanchotových filozofických próz, jež zkoumají a nově vytvářejí oblast imaginárna.

vyšlo 03 | 2015
ISBN 978-80-87705-28-5
110 stran, doporučená cena: 190 Kč

Překlad Petr Janus

UKÁZKA

OHLASY

„Příznačnou a opakující se figurou v Blanchotově díle je spíše zjevení všeho skrytého. Nejen ve smyslu toho, že vše musí vyjít najevo, stát se myšleným, ale ve smyslu zjevení samotné skrytosti skrytého (psaní, smyslu, existence). Teprve z patosu této zdvojené hloubky vychází na světlo také druhý Temný Tomáš. Z hloubky, která chce i musí ve svém zjevení zůstat temnou a osamocenou, přičemž esenciální osamělost je i to, co sám text vyžaduje, co k sobě láká a co v sobě spaluje v podobě čtenáře­noční můry magneticky přitahovaného literaturou plnou nemožnosti.”

V noci nerozluční. Maurice Blanchot a jeho Temný Tomáš
Ondřej Sýkora; A2, č.20/2015